۱۳۹۸ شنبه ۳۰ شهريور
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی
صفحه اصلی
1398/04/02 برگزاری آیین بزرگداشت روز جهانی پناهده
برگزاری آیین بزرگداشت روز جهانی پناهده آیین بزرگداشت روز جهانی پناهنده در اول تیر ماه 1398، در سالن هنرسرای خورشید واقع در شهر اصفهان، با حضورگسترده دانشجویان، طلاب و روحانیون، دانش آموزان، فرهنگیان و متنفذین پناهنده مقیم سراسر استان و با حضور معاون محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان و مسئول دفتر عملیاتی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در اصفهان، همچنین نماینده جمهوری اسلامی افغانستان در موسسه اکو و مسئول امور مهاجرین سفارت افغانستان در تهران و عده ای از مقامات اداری و مسئولین دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی استان با هدف قدردانی از فعالان فرهنگی و اجتماعی پناهنده توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان با مشارکت دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در اصفهان، برگزار گردید.

باسمه تعالی

 

برگزاری آیین بزرگداشت روز جهانی پناهده

 

آیین بزرگداشت روز جهانی پناهنده در اول تیر ماه 1398، در سالن هنرسرای خورشید واقع در شهر اصفهان، با حضورگسترده دانشجویان، طلاب و روحانیون، دانش آموزان، فرهنگیان و متنفذین پناهنده مقیم سراسر استان و با حضور معاون محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان و مسئول دفتر عملیاتی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در اصفهان، همچنین نماینده جمهوری اسلامی افغانستان در موسسه اکو و مسئول امور مهاجرین سفارت افغانستان در تهران و عده ای از مقامات اداری و مسئولین دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی استان با هدف قدردانی از فعالان فرهنگی و اجتماعی پناهنده توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان با مشارکت دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در اصفهان، برگزار گردید.

 

در آئین گرامیداشت روز پناهنده آقای قاسمی، معاون محترم سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری این مراسم و حضور مدعوین، ابراز داشت اگرچه مناسبت روز جهانی پناهنده حدود 20 سال است که از طرف سازمان ملل اعلام گردیده، لیکن ما در جمهوری اسلامی ایران افتخار این را داریم که 40 سال میزبان مردم عزیز و برادر افغانستان باشیم و این چیزی جز آموزه های دینی نیست که بین ما وجود دارد، و این میزبانی در خصوص برادران عراقی نیز بوده است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیشتر خدماتی که در حوزه های آموزش، بهداشت، درمان و ... به شهروندان خود ارائه می دهد؛ به پناهندگان کشور، بویژه برادران افغانستانی نیز ارائه کرده است و ما بر خلاف کشور های مدعی در غرب، که فقط افراد متخصص و مستعد و نخبه را برای پناهندگی پذیرش می کنند؛ تمام اقشار مختلف جامعه افغانستان، از پیر و جوان و زن و کودک را پذیرش کرده ایم و ارائه خدمت می دهیم.

 

در این مراسم آقای سلیمانی، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان نیز گفت: انسان در مواجهه با برخی از مناسبت های بین المللی و ملی و دینی احساس غرور و افتخار می کند؛ اما در مواجهه با برخی مناسبت ها دچار چالش و غم می شود، نمونه بارز آن را می توان روز پناهنده دانست که اگر بخش غمگین آن را بپذیریم، عده ای در دنیا به دلیل جنگ و ناآرامی و فقدان آزادی، آواره شده و به ناچار از خانه و کاشانه خود مجبور به مهاجرت شده اند، معنای وجود روز پناهنده در تقویم یعنی ناکارآمدی سازمان های متصدی صلح و آشتی و امنیت در حوزه بین الملل .

 

آقای سلیمانی افزود: از جنبه انسانی و اخلاقی با توجه به آمار کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بیش از 70 میلیون نفر در جهان در حال حاضر به دلیل جنگ و نا امنی آواره شده اند؛ که آنها می توانستند منشاء خدمات و پیشرفت در کشور خود باشند و حال با آواره شدن امکان پیشرفت را از دست داده اند و این ها همه از جنبه ناخوشایند پناهندگی است.

 

وی ادامه داد: از طرفی هم پناهندگی و مهاجرت می تواند به عنوان یک فرصت تلقی گشته و باعث خیر و برکت شود و با بهره برداری از این فرصت باعث ارتقاء سطح دانش در همه زمینه ها از جمله علمی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و ... شود و در نهایت منجر به پیشرفت وطن پناهندگان در زمان بازگشت گردد و بسیاری از مهاجرین افغانستانی قریب چهل سال از این فرصت استفاده کردند و پیشرفت های زیادی بدست آوردند. به عنوان مثال جمعیت پناهنده در هنگام ورود به ایران در 40 سال پیش 6 درصد با سواد بودند، که همینک به 67 درصد ارتقاء پیدا کرده، در تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی هم قریب 2000 دانشجویی افغانستانی در حال تحصیل در استان هستند. از طرفی 53000 دانش آموز در مدارس استان در حال تحصیل هستند. این پیشرفت ها در حوزه های هنری و فرهنگی نیز نمود یافته و در جامعه پناهندگان نسل فرهیخته ای پرورش یافته که جلسه امروز هم مرتبط با گرامیداشت و تقدیر تعدادی از همین نسل است.

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان خاطر نشان کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران، علی رغم همه مشکلاتی که با آن مواجه بودیم، از جمله جنگ تحمیلی و 8 سال دفاع مقدس و تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران، همواره تلاش کردیم در حد مقدورات زمینه بهبود زندگی و معیشت پناهندگان و مهاجرین را فراهم نماییم، البته به خاطر سیل نیازها از طرف جامعه مهاجرین شاید تا حد کمال فاصله داشته باشد.

 

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران با کمک و مشارکت کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان کمک هایی در قالب پروژه های معیشتی، حرفه آموزی، بهداشتی، و... در جهت کمک به پناهندگان انجام داده که البته شاید خیلی چشمگیر نبوده لیکن امکان گسترش آن به دلیل کاهش کمک های بین المللی نبوده است. به عنوان مثال در سال گذشته قریب به 17000 نفر از پناهندگان از خدمات بیمه سلامت در استان بهره مند شده اند.

 

آقای سلیمانی افزود: توقع ما از شما پناهندگان این است که با تشکیل خیریه در حوزه های فرهنگی و اجتماعی در جهت کمک به هموطنان خود گام بردارید و ما دست کمک و یاری به سوی شما در این زمینه دراز می کنیم.

وی در پایان آرزو کرد امنیت کامل به کشور افغانستان بازگردد.

 

در ادامه مراسم، آقای مقصودی رئیس دفتر عملیاتی کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در اصفهان، ضمن تشکر از حاضرین در جلسه عنوان نمود: روز پناهنده روزی برای جشن گرفتن نیست، بلکه روزی است برای یادآوری اینکه عده ای برای جستجوی امنیت، کشور خود را ترک نموده و به کشور دیگر پناهنده شده اند و در حقیقت روزی است برای قدردانی از کشور میزبان، از یک طرف و جلب توجه بین المللی برای کمک به پناهندگان از طرف دیگر.

 

وی یادآور شد از جمعیت 70 میلیونی پناهندگان در سطح دنیا جنبه غم انگیز آن این است که بخش زیادی از این جمعیت کودک هستند.

 

ایشان افزود: اگر در جهان هستند مسئولینی، که در خانه و کشور خود را با روی باز بروی پناهندگان می گشایند و در همه حوزه های خدماتی و بهداشتی و درمانی و ... به آنها خدمات ارائه می کنند؛ کشور هایی نیز هستند که با احداث دیوار و بستن مرزها راه را بروی پناهندگان می بندند.

 

وی ادامه داد: کشور جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی بود که چهل سال پیش، با دستور رهبر خود حضرت امام خمینی (ره) مرزها را بر روی برادران دینی خود باز نمود و در چند سال گذشته نیز با دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت الله خامنه ای زمینه تحصیل دانش آموزان پناهنده در کنار شهروندان ایرانی را فراهم آوردند، همچنین ارایه خدمات بهداشتی و معیشتی و درمانی و ... تنها تعدادی از این خدمات هستند که جمهوری اسلامی ایران در این سال ها به پناهندگان ارائه نموده پس چه نامی بهتر از "40سال میزبانی سخاوتمندانه از پناهندگان" که شعار امسال است، می توان برای خدمات این کشور پیشنهاد نمود.

 

آقای مقصودی در پایان یاد آورشد به احترام تاب آوری و همراهی با قانون و استعداد درخشان جامعه مهاجر به پا می ایستیم و قول ادامه همکاری می دهیم و در ادامه رو به جمعیت مستعد مهاجرین افغانستانی اصفهان افزود تنها یک نفر کافی است تا به سمت پیشرفت قدم برداریم و آن یک نفر کسی نیست جز خود شما .

 

در ادامه خانم دکتر نظری نماینده جمهوری اسلامی افغانستان در موسسه اکو ضمن تشکر از خدمات جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان در این 40 سال، پیام آقای دکتر مظاهری دبیر کل موسسه فرهنگی اکو را با مضمون اعلام آمادگی این موسسه برای همکاری در برنامه های فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران و جامعه پناهندگان، برای حاضران قرائت نمود.

 

در ادامه آقای حجازی، مسئول مهاجرین سفارت افغانستان ضمن اشاره به قرابت دو ملت ایران و افغانستان یاد آور شد که در طول تاریخ در روز های سخت دو ملت همواره یار و پشتیبان یکدیگر بوده اند و ضمن تشکر از خدمات جمهوری اسلامی ایران به جامعه پناهندگان افغانستانی بیان داشت که حقیقتاً خدمات جمهوری اسلامی ایران از طریق کمک های محدود بین المللی قابل جبران نیست و این خدمات قابل تقدیر است و در پایان ابراز نمود پناهندگان افغانستانی می توانند با تلاش و کوشش همواره اول باشند و این دست یافتنی است.

 

در این مراسم، نماهنگی در خصوص روز پناهنده پخش و گروه موسیقی "یگانه آوا" برنامه هنری خود را اجرا و گروه هنری "هیواد" از مهاجرین افغانستانی به اجرای همخوانی سرود پرداختند؛ همچنین از 20 نفر از هنرمندان، نخبگان و فعالان فرهنگی و اجتماعی جامعه پناهندگان افغانستانی ساکن استان اصفهان با حضور مسئولین حاضر، تقدیر و به رسم یادبود هدایایی تقدیم آنان شد.

 
 

روابط عمومی اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی

استانداری اصفهان

تعداد بازدید: 69
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal