۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی
1395/12/05 چهارمین دوره جشنواره افغانستان شناسی در استان اصفهان برگزار شد
چهارمین دوره جشنواره افغانستان شناسی در استان اصفهان برگزار شد

بسمه تعالی

«چهارمین دوره جشنواره افغانستان شناسی در استان اصفهان برگزار شد»

مراسم چهارمین جشنواره افغانستان شناسی استان در مرکز آموزشی محمد شیخ­ زاده هراتی واقع در خیابان کمال اسماعیل اصفهان باحضور اقشار مختلف پناهندگان و مهاجرین ساکن استان شامل روحانیون، مولوی ­ها، متنفذین، قاریان، پیشکسوت­ها و اساتید قرآنی، دست­اندرکاران تئاترهای اجراشده، فعالان فرهنگی واجتماعی، دانشجویان، برترین­ های دانش­آموزی و دانشجویی، دست­اندرکاران طرح ­های بهداشتی واجتماعی، دست­اندرکاران برگزاری نمایشگاه ­ها، اعضای شوراهای ورزشی، مسئولین هیئات، خیریه­ ها و موسسات، نمایندگان دفاتر مراجع عظام افغانستانی برگزار گردید. 

در این مراسم ابتدا جناب آقای مهدی سلیمانی مدیرکل محترم امور اتباع و مهاجرین خارجی ضمن خیرمقدم به حضار، اهداف جشنواره افغانستان­ شناسی را آشنایی جوانان و نوجوانان مهاجر با کشور افغانستان، ارتقاء حس وطن دوستی در نسل جدید، تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در مهاجرین، انتقال تجربیات نسل اول به نسل­های دوم و سوم، شناسایی افراد نخبه و استعدادهای برتر در بخش­های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی، آشنایی افراد نخبه با یکدیگر و ترغیب نخبگان به بازگشت به موطن مادری برشمرد.

ایشان افزود: در حدود 4 دهه میزبانی از مهاجران در جمهوری اسلامی ایران، اکثر مهاجران از فرصت مهاجرت برای تقویت علمی و مهارتی استفاده نموده­اند و ما امروز شاهد افزایش نرخ سواد مهاجرین به بیش از 60 درصد و حضور 40 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی و بیش از 400 هزار دانش آموز در کشور هستیم.

آقای سلیمانی بر ضرورت تقویت باورهای دینی در جامعه مهاجر تأکید و نسل جوان و نوجوان مهاجر را به استفاده از تجربیات ارزشمند نسل اول و اغتنام فرصت مهاجرت توصیه کرد.

سپس جناب آقای دکتر سید عبدالقیوم سجادی عضو پارلمان افغانستان و رئیس دانشگاه خاتم الانبیاء کابل به ایراد سخنرانی پرداخت، ایشان حول محورهای وحدت، مقابله با عناصر فرهنگی بیگانه، مقابله با تعصبات قومی و مذهبی، میراث مشترک فرهنگی ایران و افغانستان مطالبی ایراد نمود.

 

 بیان خاطرات دوران پناهندگی و سکونت در اصفهان ونحوه گذران دوران پناهندگی وموفقیت­ها توسط مهاجرین کهنسال- اجرای سرود توسط گروه همای وحدت- تقدیر و اهداء جوایز به دست اندرکاران و فعالان قرآنی، فرهنگی واجتماعی، برترینهای دانش­ آموزی، دانشجویی، تئاتر و ورزش مهاجرین و برگزاری مسابقه کتبی افغانستان شناسی باحضور 120 نفر از شرکت­ کنندگان، از دیگر برنامه­ های این مراسم بود.

 

قابل ذکر است که برگزیدگان جشنواره استانی افغانستان شناسی برای شرکت در جشنواره کشوری که از 14 تا 16 اسفند ماه در یزد برگزار می­شود به آن استان عزیمت خواهند نمود.

تعداد بازدید: 113
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal