۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی
صفحه اصلی
1395/09/13 بازدید سفرای کشورهای خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران  و نمایندگان سازمانهای بین المللی از خدمات جمهوری اسلامی به پناهندگان
بازدید سفرای کشورهای خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان سازمانهای بین المللی از خدمات جمهوری اسلامی به پناهندگان

با توجه به هماهنگی انجام شده از سوی وزارت کشور هیأتی متشکل از سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، سفیر استرالیا، سفیر هندوستان، سفیر ژاپن، سفیر هلند، سفیر سوئد، سفیر ترکیه، سفیر انگلستان، مشاور رسانه وسیاسی سفارت فرانسه، کارشناس میز پناهندگان ومهاجرین سفارت آلمان، دبیر دوم سفارت نروژ، کاردار سفارت اسپانیا، وابسته سفارت سوئیس، رئیس تیم رابط اتحادیه اروپا، سرپرست دفتر نمایندگی سازمان بین المللی مهاجرت در ایران، رئیس هیئت ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، کارشناس سردفتر سازمان ملل برای هماهنگی امور انسان­دوستانه وکارشناس دفتر سازمان ملل برای برنامه جهانی غذا به سرپرستی آقای سیوانکا داناپالا رئیس دفتر نمایندگی کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان از خدمات جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان و پروژه های مشترک جمهوری اسلامی با کمیساریا در استان اصفهان بازدید نمودند.

این هیأت ابتدا با حضور در مدرسه سقادولتی که ازمحل اعتبارات کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان احداث شده با حضور مدیرکل آموزش وپرورش استان درجریان خدمات ارائه شده به پناهندگان و مهاجرین در حوزه آموزش قرار گرفتند سپس دریکی از مراکز بهزیستی باحضور مدیرکل بهزیستی استان ازخدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR) به پناهندگان بازدید نمودند وسپس باحضور در مرکز آموزش فنی وحرفه­ای منطقه زینبیه با توضیحات مدیر کل آموزش فنی وحرفه ای استان با خدمات آموزش های مهارتی و حرفه­آموزی ارائه شده برای پناهندگان آشنا گردیدند.

هیأت دیپلماتیک همچنین با حضور در یکی از دفاتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات بیمه سلامت از روند صدور دفترچه بیمه سلامت برای پناهندگان بازدید وبا سفر به شهرستان برخوار از یکی از مراکز بهداشت این شهرستان بازدید نموده و خدمات جمهوری اسلامی ایران در حوزه بهداشت و درمان از سوی مسئولین مربوطه برای ایشان تشریح گردید.

اعضای هیأت به علاوه از یکی از مراکز اشتغال اتباع خارجی استان واقع در شهرک صنعتی جی بازدید نمودند این مرکز با اختصاص بخشی از تسهیلات از سوی کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان توسعه پیدا کرده بود.  اعضا همچنین در جلسه مشترک با نمایندگان پناهندگان استان در جریان مستقیم مسائل و مشکلات آنان قرارگرفتند. هیأت مذکور در پایان ضمن برگزاری جلسه جمع بندی سفر در محل خانه تاریخی طباطبایی های شهرستان کاشان، استان اصفهان را به سمت تهران ترک نمودند.

هیأت سفرا و سازمانهای بین المللی در این سفر ضیافت شام را مهمان استانداری اصفهان بود و در ملاقات با جناب آقای دکتر زرگرپور دیدگاههای طرفین در خصوص پناهندگان تشریح گردید.

دکتر رسول زرگرپور در دیدار با سیوانکا داناپالا رئیس دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در تهران و تعدادی از سفرا و و نمایندگان سفارت خانه های کشورهای مختلف و سازمانهای بین المللی با ایشان اظهارداشت: ایران از امن ترین کشورهای منطقه و اصفهان از امن ترین استان های کشور است که میزبان توریست های مختلف و همچنین مهاجرین و پناهندگان کشورها مختلف است.

استانداراصفهان با بیان اینکه حدود 15 درصد پناهندگانی که در ایران زندگی می کنند در اصفهان سکونت دارند، گفت: 120 هزار نفر از پناهندگان کشور افغانستان و عراق و 50 هزار نفر از مهاجرین در اصفهان زندگی می کنند .

زرگرپور با بیان اینکه بیش از 50 هزار نفر دانش آموز تبعه خارجی در مراکز آموزشی استان تحصیل می کنند که برخی از آن ها هیچگونه مدرکی ندارند ادامه داد: بیش از 2 هزاردانشجو پناهنده در دانشگاه های اصفهان تحصیل می کنند و این ها جزئی از جامعه ی اصفهان هستند.

استاندار اصفهان اضافه کرد: برخلاف آنچه در اروپا اتفاق افتاده است، جمهوری اسلامی ایران همواره از پناهندگان به خوبی پذیرایی کرده و کمک به آنها را اقدامی بشر دوستانه قلمداد کرده است و فاصله ای بین پناهندگان و مردم کشور وجود ندارد.  ودر کشور ما کمتر از 3 درصد آن ها در مهمان شهرها زندگی می کنند.

رسول زرگرپور اظهار داشت: بر اساس تمدن این کشور، تعالیم عالیه دین مبین اسلام و فرامین و تاکیدات موکد رهبر معظم انقلاب اسلامی، خود را موظف به رسیدگی ویژه به امور پناهندگان و مهاجران در همه ی ابعاد می دانیم و آنان را جزئی از جامعه ی خود تلقی می کنیم.

وی افزود: ناامنی هایی که در اطراف کشور وجود دارد باعث شده است که سیل ورود مهاجرین به کشور نه تنها کاهش نداشته باشد بلکه در زمان هایی نیز افزایش پیدا کند.

استانداراصفهان با اشاره به اینکه نا امنی های سوریه موجب عزیمت پناهندگان زیادی به مرزهای کشورهای اروپایی شد، افزود: گرچه مهاجرت این پناهندگان، دردآور است اما موجب شد تا کشورهای اروپایی تبعات سیل مهاجران به دیگر کشورها را بیشتر احساس کنند که امیدواریم احساس همدردی بیشتری در این زمینه داشته باشند.

وی یادآور شد: در دو دهه­ی گذشته بارها شاهد سیل مهاجرت از افغانستان و عراق بوده ایم و بهتر از کشورهای اروپایی از این مهاجران میزبانی کردیم و تلاش نموده ایم که در این مدت میزبانان خوبی برای مهاجران باشیم.

زرگرپور با اشاره به بازدید اعضا از امکانات و اقدامات صورت گرفته جمهوری اسلامی ایران در اصفهان، گفت: نقطه نظرات اصلاحی و نقادانه می تواند در بهبود اقدامات موثر باشد چرا که معتقدیم که پناهندگان مستحق این امکانات هستند و همچنین این بازدید ها باعث خواهد شد که کشورهای دیگر در جریان مشکلات کشورهای میزبان پناهجویان قرار بگیرند.

استانداراصفهان در ادامه به اشاره به اینکه نرخ بیکاری در اصفهان 3 درصد بالاتر از متوسط کشور است، گفت: در شرایط فعلی فرصت­های شغلی برای ما بسیار مهم است و تاکنون برای 43 هزار نفر پناهنده فرصت شغلی داده­ایم که به همین میزان فرصت­های شغلی مردم ایران را گرفته است و فشارهای اقتصادی و اجتماعی را به استان وارد می­کند ولی همچنان این روند را ادامه می­دهیم.

مدیرارشد استان با بیان اینکه در خصوص مدارس محدودیت وجود دارد، گفت: در حال حاضر نیازمند مدارس جدید، بازسازی مدارس و ایمن سازی آن ها هستیم وبا این وجود 160 مدرسه ی 10 کلاسه در اختیار فرزندان مهاجرین است و علیرغم برخی فشارهای اجتماعی این روند را هم ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه درصد قابل توجهی از تخت های بیمارستان های استان در اختیار مهاجرین است، گفت: باتوجه به کمبود تحت های بیمارستانی در استان این امر نیز باعث ایجاد فشار به مدیریت استان شده است.

زرگرپور خاطر نشان کرد: تا زمانی که مهاجرین در اصفهان زندگی می کنند از این امکانات و نعمات برخوردار هستند و مدیریت استان قصد محدود کردن این امکانات را نخواهد داشت چرا که تمدن کهن ما ، آموزه های اسلام و دستورات مقام معظم رهبری این اجاره را به ما نخواهد داد.

رسول زرگرپور افزود: راه حل اصلی این است که کشورهای اروپایی کمک کنند تا امنیت در کشورهای مبدأ پناهندگان هرچه سریعتر برقرار شود و شرایط برای بازگشت پناهجویان به کشورهای خود فراهم گردد.

استانداراصفهان همچنین خواستار کمک به کشورهای میزبان پناهندگان از سوی مجامع بین المللی شد و گفت: کمک به کشورهای میزبان موجب می شود تا خدمات بهتری به پناهندگان ارائه شود و بخشی از محدودیت ها و کاستی ها را جبران نماییم و امیدوارم سفیران اروپایی وغیر اروپایی در راستای کمک به کشورهای میزبان پناهجویان و پناهندگان اقدام کنند.

سیوانکا دانا پالا نیز دراین دیدار اظهارداشت: چنین ملاقات­ها و بازدیدهایی اهمیت کشورهای میزبان به مهاجرین را نشان می دهد.

دانا پالا با اشاره به اینکه در سال گذشته جمهوری اسلامی ایران 52 میلیون دلار برای کمک به پناهندگان در زمینه بهداشت ودرمان هزینه کرد، گفت: این درحالی است که جامعه جهانی برای کمک به این پناهندگان در این زمینه تنها هشت میلیون دلار کمک کرد که در مقابل رقمی که ایران برای پناهندگان هزینه کرده است، بسیار کم است.رئیس دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در تهران با اشاره به اینکه در اختیار قرار دادن امکانات و پذیرش این شمار از پناهجویان و مهاجرانی که به اجبار محل سکونت خود را ترک کرده اند، چالش هایی را به دنبال دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران از پناهندگان افغانستانی و عراقی به خوبی میزبانی کرده است.

وی با اشاره به درگیری های منطقه و بحران سوریه گفت: شرایط سوریه و سیل مهاجران و پناهندگان سوری به کشورهای اروپایی، توجه جامعه جهانی برای کمک به پناهندگان را به خود جلب کرد و موجب شد تا سمینارهای بزرگی در کشورها از جمله آمریکا برای کمک به مهاجران و پناهندگان برگزار شود.

داناپالا با بیان اینکه کمک به پناهجویان و مهاجران یک مسئولیت بین المللی است، تصریح کرد: یکی از نتایج این سمینارها این بود که جامعه جهانی یکبار دیگر با پناهجویان و پناهندگان ابراز همدردی کند و به کشورهایی که میزبان این پناهجویان و پناهندگان می شوند، کمک نماید.

رئیس دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در تهران خدمات ارائه شده ی ایران به پناهندگان را مثال زدنی خواند و گفت: در بازدید کمیسر عالی امور پناهندگان ملل متحد از ایران ایشان نیز اذعان داشتند که کشور ایران الگو برای کشورهای دنیا است و خدمات آموزشی و فنی و حرفه ای و بهداشتی نظیر بیمه ی سلامت به پناهندگان ارائه می شود که بسیار ستودنی است

.قابل ذکر است که این هیأت را معاون اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور و نمایندگانی از وزارت آموزش وپرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی کشور همراهی می نمودند.
 
تعداد بازدید: 73
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal